Turizmi ne Shqiperi  

Nder destinacionet me te preferuara te turizmit ne Shqiperi vendin e pare e ze natura dhe deti,dhe per pushuesit e fundjavave dhe qytetet e artit. Plazhet me te preferuarat kane qen si gjithmone ai i Durresit ,Vlores dhe Sarandes.Shume me pak te frekuentuar jane plazhet e vermut. Kjo pjese e qytetit pavaresisht maleve te mrekullueshme, mbetet me pake e frekuentuar dhe me pake e eksploruar edhe nga vet shtetasit shqipetar. Nder qytetet e artit e i vizituari ehste Kruja,qe ofron keshtjellen e heroit nacional Skenderbe,me pas Berati,i cili tashme eshte bere trashegimi kulturore e Unisco,Gjirokastra,Butrinti dhe Aplollonia.Jane te shumte vizitoret te cilet gjate pushimeve te tyre ne Greqi dhe ne Mal te Zi perfshijne dhe nje guide turistike ne Shqiperi.

Zonat kryesore turistike

durazzo turismo in albaniaDurres

 

Durresi eshte nje qytet me 246.401 banues(statistika te 2008) Qyteti me i rendesishem pas Tiranes.
I vendosur ne nje gadishull eshte kryeqendra e se njejtes prefekture dhe distrikt.
Origjina e tij vjen nga shekulli VII aC si koloni greke me emrin Epidamn(Epidamnos).

.

 


saranda turismo in albaniaSaranda

Qyteti i bukur i Sarandes, qe ndodhet ne ekstremin jugor te Shqiperise, ofron nje atmosfere te vecante dhe nje stil nik. E ndodhur perpara ishullit grek te Korfuzit, Saranda vizitohet ne pjesen me te madhe nga turiste qe vine ketu per te shijuar bukurite e ketij lokaliteti, te mrekullueshme. Ky ne fakte eshte nje nder vendet me turistike ne Shqiperi e preferuar per ciftete ne "muaj malti". Prane Sarandes ndodhen rrenojat e qytetit antik te Butrintit dhe parku me burimin e "Syrit te Kalter". Shume strehime dhe ristorante mund te gjenden ne qender. Autobuze nga Tirana dhe Vlora ndjekin nje rruge nepermjete Gjirokastres. Ne mengjes jane shume autobus me nisje nga Saranda per ne Gjirokaster dhe Tirane.


 

butrint turismo in albaniaButrint

I banuar qe ne koherat prehistorike, Butrinti ka qene vend i kolonive greke, nje qytet romak dhe peshkopal. Pas nje periudhe ndryshimesh nen administrimin bizantin, me pas nje nderhyrje e venedikasve dhe qyteti u abandonua ne fund te mesjetes, pas kenetave te formuara ne keto zona. Siti i tanishem arkeologjik eshte nje depozitim mbetjesh te cilat escila perfaqesojne periudha te zhvillimit te qytetit.

 

 


 

argirocastro turismo in albaniaArgirocastro

Gjirokastra ehste nje qytet ne jug te Shqiperise. Ka nje popullsi rreth 30.000 shqipetar me nje perfaqesim te madh te nje komuniteti me origine greke. Qyteti i vjeter eshte i perfshire nder pasurite te njerezimit si nje shembull i rralle i ruajtjes se qyteterimit otoman i ndertuar nga fermeret e nje rangu te larte. Gjirokastra eshte nje nder qytetet me antike shqipetare: emri i saj dmth Fortesi e Arguente dhe qyteti tregon lehtesishte nderthurjen me kuluren greke, romane, etruske dhe shqipetare. Gjirokastra eshte ndertuar mbi nje koder rreth 300 metra nje ze nje pjese te mire te nje lugine mes maleve Mali i Gjere dhe lumit Drin.


tirana turismo in albania

Tirana

Eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Shqiperise. I themeluar me 1614, behet kryeqytet i Shqiperise ne 1920.

E pozicionuar ne lumin Ishem. Tirana eshte qendra kryesore politike,industriale dhe kulturore e Shqiperise. Tirana eshte nje qytet i lashte; disa mbetje arkeologjike mund te shihen ne site te ndryshme, mes tyre keshtjella e Pallatit te Pioniereve (sot rezidence e familjes Zog, mbret i Shqiperise nga 1924 deri me 1939). Origjina e emrit eshte diskutuar. Shume mendojne qe Tiraneum ka qene emri i vjeter i qytetit dhe si pasoje emri i sotem vjen nga ai.


 

croia turismo in albaniaKruja

Me nje popullim prej rreth 20.000 shqipetare Kruja eshte e famshme duke qen se eshte qyteti i lindjes se Gjergj Kastriot Skenderbeu, heroit nazional shqiptar. Ne prill te 1450 keshtjella e Krujes i rezistoi nje rrethimi prej 5 muajsh nga turqit, duke shkaktuar nje eufori ne boten kristiane e cila shikonte me preokupim avancimin turk (Kostandinopoli do te binte 3 vjet me pas). Emri i qytetit vjen nga fjala shqipe krua qe do te thote burim: Kruja ne fakt ishte qyteti i burimeve duke qen se eshte pozicionuar prane maleve dhe eshte e pasur me ujra te fresketa qe zbresin ne qytet. Kruja ka vende te ndryshme te terheqjes kulturore, si keshtjella e cila ofron muzeun e Skenderbeut dhe kalaja me pazaret e saj te vjetra qe sot jane restauruar.


 

berat turismo in albaniaBerat

Berati eshte nje nga qytetet me antike te Shqiperis. I themeluar ne shekullin e IV para krishtit nga iliret dhe ndodhet ne jug te Shqiperis. Pjesa me terheqese e qytetit eshte eshte keshtjella qe eshte ndertuar ne epoken ilire dhe e rikonstruktuar gjate mbrojtjes Ottomane. Mbi shkemin poshte keshtjelles ndodhen manastire te vogla qe ja vlen ti vizitos per afresket interessante.  


      Il Mondo in Mano Tour Operator per la Grecia e l'Albania 

Linjat Itali-Shqiperi

SHENIM! Kjo faqe  internet perdor cookies dhe teknologji te ngjashme. Nese nuk ndryshon parametrat te shfletuesit, persona pranon.