Informacion rreth Ankonës

Selia Adria Ferries, Ankona është kryeqyteti rajonal që ka mbajtur gjithmonë gjallë një traditë të marinarëve, që nga koha e Republikave Detare.
L’Own Palace ka pamje nga porti antik i Ankonës dhe ndodhet në një nga ndërtesat madhështore të qendrës historike.
Ankona ngrihet në bregun qendror të Adriatikut në një kep të formuar nga shpatet veriore të Monte Conero. Ky kep krijon një gji, gjirin e Ankonës, në pjesën më të brendshme të të cilit është porti natyror.
Porti i Ankonës punëson 6528 persona çdo ditë në role të ndryshme, duke gjeneruar 2.7% të PBB-së së Rajonit Marche. Me një mesatare prej 2200 zbarkimesh vjetore, 11 milionë tonë mallra dhe 1,19 milionë pasagjerë në tranzit, porti ka një funksion strategjik në Rajonin Makro Adriatiko-Jonian, si një terminal për linjat ndërkombëtare të trageteve drejt Greqisë, Kroacisë dhe Shqipërisë.
I mbijetuar bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore, aktualisht përfaqëson një nga burimet kryesore të pasurisë dhe portën e hyrjes në qytet falë numrit të madh të trageteve që nisen dhe mbërrijnë çdo ditë, duke mbushur skelat, vendbanimet dhe portet e tyre.
Ndër destinacionet kryesore turistike të arritshme nga porti i Ankonës, Shqipëria është padyshim ndër më të rëndësishmet dhe më interesantet, së fundmi turizmi në Shqipëri ka parë një bum të vërtetë në vizitorë. Në fakt, turistët nga e gjithë Italia qendrore dhe veriore arrijnë në Ankona për të hipur në tragetet për në Shqipëri të tërhequr nga plazhet e bukura, natyra e bukur dhe e paprishur, qytetet në zhvillim vazhdimisht dhe një histori që pret për t'u zbuluar.

Oferta turistike dhe bregdetare

Qyteti ka plazhe të ndryshme, të larta dhe të ulëta. Ndër të parët, më qendrorja është ajo e Passettos, me shkëmbinj të mëdhenj të bardhë, duke përfshirë Seggiola del Papa dhe Scoglio del Quadrato. Plazhet shkëmbore ndjekin njëri-tjetrin drejt jugut; mes tyre ia vlen të përmendet plazhi i Mezzavalle. Plazhi më i njohur në jug të Ankonës është Portonovo (Flamuri Blu); Plazhi alternon seksione zhavorri dhe guri, me guralecë gëlqerorë shumë të bardhë dhe të rrumbullakosur, të konsideruar si një nga veçoritë e lokalitetit. Prania e pyjeve në kontakt të drejtpërdrejtë me plazhin, së bashku me pamjet e hapura drejt pjesës madhështore të Conero, përbëjnë një tërheqje të madhe të zonës.
Në veri të portit të Ankonës, bregdeti është në vend të ulët; në këtë zonë ndodhet plazhi me rërë i Palombinës, pjesërisht i lirë dhe pjesërisht i pajisur. Në jug-perëndim të portit të Ankonës shtrihet doku i ri turistik, duke përfshirë kalatat e shumta ku ankorohen 1200 ankorime (Marina Dorica, Approdo Bandiera Blu).Monumenti më përfaqësues i qytetit të Ankonës është Katedralja e San Ciriakos, një bazilikë e shkëlqyer romaneko-gotike, me elemente bizantine, e ndërtuar mbi themelet e një tempulli italik të shekullit të IV para Krishtit dhe të një kishe të hershme të krishterë pasuese.
Ndër vendet me interes turistik janë: Kisha e Santa Maria della Piazza, një kryevepër e artit romanik, e karakterizuar nga fasada e harkuar dhe figurat simbolike të gdhendura rreth portalit; Harku i Trajanit, një hark romak i ngritur në shek A.D. Kisha e San Francesco alle Scale, me fasadën e saj të bukur në stilin gotik venecian me lule; Mole Vanvitelliana, një ishull i mrekullueshëm artificial pesëkëndor brenda portit, i ndërtuar sipas një projekti nga arkitekti papal Luigi Vanvitelli; Loggia dei Mercanti, ndërtesa më e rëndësishme laike, në stilin gotik venecian me lule; Fontana del Calamo sugjestive ose Kanella e Trembëdhjetë, lashtësia e së cilës dëshmohet nga emri, me prejardhje të qartë greke, që kujton mjedisin kënetor në të cilin qëndronte.
Nuk duhet humbur Galeria Komunale e Arteve, ku ndër të tjera strehohen vepra të Carlo Crivelli, Tiziano, Lorenzo Lotto dhe Guercino; Muzeu Arkeologjik Kombëtar i Marche, i cili dokumenton prehistorinë dhe protohistorinë e rajonit Marche; muzeu i prekjes Omero, një nga të paktët në botë dhe i vetmi në Itali, i cili gjithashtu lejon të verbërit t'i afrohen artit duke prekur suva në madhësi reale të skulpturave të famshme, modeleve arkitekturore të monumenteve të famshëm, por edhe gjetjeve arkeologjike dhe skulptura origjinale nga artistë bashkëkohorë.

Çfarë të bëni në Ankona

Ndër ngjarjet më interesante për të marrë pjesë në Ankona, është sigurisht Festivali i Detit i cili përsëritet çdo vit çdo të dielë të parë të shtatorit. Kjo dukuri në kujtim të viktimave të detit, përfshin qindra varka që parakalojnë duke u nisur nga porti. Në fund të ditës, qytetarëve u ofrohet një spektakël fishekzjarresh në det që mban çdo vit mijëra njerëz me kokën lart.Një distancë e shkurtër nga Festa del Mare është e mundur të marrësh pjesë në Conero Regatta emocionuese, dy ditë ngjarjesh që përfshijnë më shumë se 200 anije të regjistruara që garojnë në një rrugë të gjatë 12 milje përgjatë gjithë Rivierës Conero.
Ndër ngjarjet kryesore që zhvillohen në Ankona gjatë vitit veçojmë: Panairin San Ciriaco dhe Festivalin Ndërkombëtar "Adriatic Mediterranean", i cili tërheq artistë nga vendet e pellgut të Adriatikut dhe Mesdheut.
Për më tepër, qyteti, falë konformitetit të tij të territorit, ofron aktivitete të shumta praktike. Në fakt, në bregdet është e mundur të praktikoni çdo aktivitet që nga rrëshqitja në ajër e deri tek zhytja deri te peshkimi dhe hedhja me parashutë. Hyrja është e mundur për të vlerësuar territoret kodrinore të përsosura për çiklizëm malor dhe trekking.

Çfarë duhet të hani në Ankona

Pjatat tipike më të njohura janë peshku all'anconitana dhe brodetto, një supë tipike peshku.
Midhjet e egra të Portonovos, një presidium i Slow Food, është një midhje që riprodhohet natyrshëm dhe jeton e ngjitur në shkëmbinjtë e zhytur në bregun Conero.
Për ata që i duan makaronat, nga ana tjetër, "vincisgrassi" janë një domosdoshmëri për t'u shijuar. Çdo lokalitet Marchigiana ofron variacionin e vet personal, por në çdo recetë harmonia e shijeve mbetet e pandryshuar për një makarona të pjekur të një lloji.

 
Prenota il tuo traghetto per Durazzo Albania