Linja Trieste Durres Adriaferries

LINJA TRIESTE-DURRES

Sherbimet dy here ne jave dhe shume here ne jave(ne sezonin e larte) me nisje nga porti i Triestes per Durres 

Per informacione me te hollesishme vizitoni tabelen e orareve

 


LA CITTA' DI TRIESTE

Gabimisht  konsiderohet vetem nje qytet kalimtar per turistet qe udhetojne drejt Kroacis ose Sllovenise,Trieste perkundrazi meriton nje visite shume me te plote. Fama e saj si qytet dekadent qe nuk ka shume per te ofruar, ben pjese ne nje legjende jo me te vertete. Ne fakt, Trieste, shpesh i perjetesuar nga qytetari i saj i njohur Umberto Saba,  tregon “hirin madheshtore” te saj ne cdo periudhe te vitit. Konsiderohet per te kaluaren e tij, “Viena e vogel” dhe per te tanishmen kozmopolit,eshte qyteti nderkombetar i rrethit.

Nga skela ne Farin e vjeter panorama e qytetit  ererat neper dritaret e vetrinat e dyqaneve te vjetra, dyqane dhe pallate te mrekullueshme , duke perfshire profilin e  Miramare, keshtjellen romantike te Massimilianos dhe Carlotes  d’Asburgo. Eleganza e qytetit kullon nga pallatet e tij te stilit neoklasik,liberty dhe barok. Te gjitha ne harmoni te ngushte me mbetjet romane,ndertesa te shekullit  XVIII dhe te formes Hasburg.

Ku mund te hahet
Vendet me karakteristike ku mund te hahet jane kaldajat e ndyshme ne qender te qytetit, bufet me snack tipike te tradites  Hasburgjike  te Triestes, si sanduic di porcina ose proshiute derri te nxehte.

Ku mund te flihet
Per ata qe duan te organizojne nje fundjave per te vizituar Triesten,zgjedhja ndermjet hoteleve dhe bed and breakfast eshte shume e gjere dhe e pershtatshme per te gjitha nevojat: qyteti ofron kudo ide per te gjitha buxhetet.

 

Cmimet dhe oraret Adria Ferries

News Adria Ferries

Ofertat Adria Ferries

porto di Trieste, partenza dei traghetti Trieste Durazzo Adira Ferries

SHENIM! Kjo faqe  internet perdor cookies dhe teknologji te ngjashme. Nese nuk ndryshon parametrat te shfletuesit, persona pranon.