Informacion rreth Barit

Kryeqyteti i rajonit të Pulias, Bari luan një rol themelor në marrëdhëniet me vendet kufizuese me Mesdheun, falë funksionit strategjik të portit, aeroportit dhe Fiera del Levante.
Porti i Barit, porti i Levantes, është një port me shumë qëllime me një trafik pasagjerësh prej gati 2 milionë njësi në vit. Është një nga portet më të rëndësishme të Adriatikut për transportin e njerëzve dhe mallrave drejt Shqipërisë. Zona e portit është e ndarë në dy zona, njëra e dedikuar për trafikun tregtar dhe të pasagjerëve që ofron shumë shërbime si parkingje falas dhe të ruajtura, dyqane, tregje dhe shërbime ATM, dhe tjetra e rezervuar për aktivitete peshkimi dhe varka të vogla private.
Qyteti i Barit është një zbulim magjepsës dhe dy fytyrat e tij, distrikti elegant Murattian dhe Bari i vjetër hipnotik, të vendosura në Adriatik.
Kalaja e madhe Swabian, e kurorëzuar me kulla, dikur një feudali mbrojtëse, më pas një rezidencë e Rilindjes, vepron si një portë për në qytetin e vjetër. Duke kaluar Arco del Pellegrino, mbërrini në zemër të Kalasë së Nicolaiana, me bazilikën kushtuar shenjtorit mbrojtës, një shembull i shkëlqyer i romaneske puliane dhe katedralen romane të San Sabinos, me kriptin e saj të stilit barok.
Në Bari Murattiana të shekullit të nëntëmbëdhjetë, parakalojnë pallatet fisnike si Teatri Petruzzelli, Teatri Piccinni dhe Palazzo Fizzarotti, ndërsa nëntoka përmban thesare të fshehura, kisha shkëmbore dhe hipogje të gërmuara në shkëmb, si Tempulli i San Giorgio, hipogjeumi e Madia Dianës dhe hipogjeumit “çifut”.

Ofertë turistike dhe bregdetare

Qendra historike e Barit, një labirint rrugicash, oborresh, ndërtesash historike dhe lokale, është një qytet brenda një qyteti, me rreth 30 kisha dhe arkitekturë të mrekullueshme si Bazilika e San Nicola, Bazilika Romane e San Gregorio, Katedralja e San Sabino dhe Kështjella Norman-Swabian, porositur nga Frederick II. Në bregdetin më të madh në Itali, Bari Vecchia është zemra e lashtë e qytetit, mes aromës së rrobave, focaccia-s së sapopjekur dhe makaronave të freskëta të vendosura për t'u tharë para dyerve, përgjatë Arco Basso dhe në zonën midis Piazza Ferrarese, Piazza. San Pietro dhe Manastiri i Santa Scolastica. Gjithashtu ia vlen të vizitohen Piazza Mercantile, Kolona famëkeqe dhe Biblioteka e Santa Teresa dei Maschi.
I rrethuar nga Adriatiku për tre të katërtat, Bari ka një marrëdhënie pothuajse simbiotike me detin. Një pjesë e madhe e ekonomisë lokale varet nga deti, falë aktiviteteve tregtare në Portin e Ri dhe Portin e Vjetër. Kryeqyteti i Pulias është gjithashtu një pol i rëndësishëm komunikimi me vendet e Evropës Lindore dhe tragetet nisen për në Kroaci, Greqi dhe Shqipëri nga porti turistik i qytetit. Për të shkuar në det si njerëzit e vërtetë të Barit, adresa është Pane e Pomodoro, një plazh i njohur falas dhe pikë takimi për larësit në qytet, së bashku me Lido San Francesco dhe ka gjithashtu objekte të shumta banje ku mund të provoni duart tuaja. në rrëshqitje në ajër, kanotazh dhe vela.

Çfarë duhet të bëni në Bari

Një qytet universitar dhe një udhëkryq i rëndësishëm me Lindjen, Bari është një destinacion argëtues dhe i gjallë gjatë gjithë vitit, me iniciativa të shumta kulturore, muzikë live dhe ngjarje ushqimore dhe verërash. Qendra historike lulëzon deri vonë natën, midis Piazza Ferrarese, zemra e jetës së natës përballë portit, dhe Piazza Mercantile, me bare dhe restorante. Pas mureve, kopshtet e birrës dhe kafenetë ndriçojnë shëtitoren deri në dritën e parë të agimit, me koncerte në natyrë, takime, shfaqje dhe degustime.
Ishte panairi i lashtë i Mbretërisë së Napolit edhe sot, mbetet unik në të gjithë Mesdheun. Fiera del Levante, në bregdetin e Barit, është një qendër e rëndësishme ekspozimi ndërkombëtare, gjerësisht e gjithanshme, me treqind mijë metra katrorë në dispozicion dhe një pozicion strategjik optimal, rreth 2 km nga qendra e qytetit dhe vetëm 15 minuta nga aeroporti. Struktura ka 6 hyrje, duke përfshirë hyrjen madhështore monumentale me pamje nga deti.
I njohur në të gjithë botën si Santa Claus, Shën Nikolla është shenjt mbrojtës i qytetit në Adriatik dhe kalaja e Nikolaianës në qendrën historike, me bazilikën madhështore ku ruhet Kolona e mrekullueshme dhe varri i shenjtorit, është sot një destinacion i rëndësishëm pelegrinazhi për katolikët dhe ortodoksët, një fluks i vazhdueshëm besimtarësh kryesisht nga Evropa Lindore. Mos humbisni festimet e Shën Nikollës, shenjt mbrojtës, në dhjetor dhe maj, me Paradën Historike Caravella.

Çfarë duhet të hani në Bari

Është atdheu i orecchiettes, kupolave të vogla kurioze me makarona të freskëta të përgatitura sipas recetës tradicionale me zarzavate rrepe. Bari krenohet me një ofertë të larmishme gastronomike, nga fokaciet aromatike nga Bari te pjatat e para të detit dhe tokës, deri te vera e shkëlqyer vendase. Tipike për Barin është edhe ciambotto e famshme, një peshk ragù i marrë nga një përzierje e disa specialiteteve, të gjitha të peshkuara me rigorozitet në detin Adriatik. Bari është gjithashtu i famshëm për peshkun e papërpunuar, përzierjen e sepjeve, oktapodit dhe ushqimeve të detit, i cili është një ushqim i shkëlqyer në rrugë, dhe për "tiella"-n tradicionale, të bërë me oriz, patate dhe midhje.

 Prenota il tuo traghetto per Durazzo Albania