Taulant Balla: qeveria e scqipërisë synon të mbështetet te turizmi

Ministro turismo albanese

 

Me rastin e turneut Educational Tour Press në Shqipëri, 29 marsin e kaluar në Tiranë, 23 gazetarët pjesëmarrës patën mundësinë të takonin presidentin e grupit parlamentar të partisë socialiste Taulant Balla. Tema qendrore e fjalimit ishte roli i parlamentit shqiptar në promovimin e turizmit në Shqipëri për afirmimin e vlerave kombëtare në botë.

Shqipëria, në fakt, u ofron turistëve një shumëllojshmëri peizazhesh natyrore në gjendje që të kënaqin të gjitha shijet: 70% e territorit është i formuar nga vargmale pak a shumë të larta në varësi të zonës; parqe natyrore, rezerva, lumenj të gjatë si Drini dhe Vjosa, liqene të shumta dhe më shumë se 400 km bregdet, të karakterizuar nga deti me ujë kristal dhe plazhet e mahnitshme, që e bëjnë Shqipërinë një margaritar të Adriatikut.

Ndër vendet që duhet të vizitojmë në Shqipëri mund të përmendim sigurisht kryeqytetin Tirana, me një atmosferë më shumë se kaotike, të pasur me restorante, dyqane dhe tregje të vendit; Gjirokastrën, një trashëgimi kulturore e UNESCO-s dhe një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, që strehon një sërë vendesh historike; Apollonia, e themeluar në vitin 588 p.K., sot një vend arkeologjik i pasur me rrënoja që përfshijnë një kishë, një teatër dhe një manastir; Vlorën, ​​një nga qytetet më të famshme bregdetare në Shqipëri dhe një destinacion shumë popullor për të gjithë turistët sepse ofron disa nga plazhet më të bukura në Shqipëri dhe Ballkan; Berati, një qytet tipik me origjinë otomane, që mund të eksplorohet në këmbë duke ndjekur shëtitjet e mrekullueshme përgjatë rrugëve të lashta të qytetit, paraqet panorama të mrekullueshme dhe është një destinacion i turizmit të aventurës për ata që e duan sportin si rafting në kanionet e lumit Osum; Durrësi, një nga qytetet dhe portet më të rëndësishme të vendit, që lidh Italinë dhe Shqipërinë me anën e shërbimeve të trageteve të shoqërisë Adria Ferries nga portet e Triestes, Ankonës dhe Barit me nisje disa herë në javë, me atmosferë relaksuese dhe me vende të ndryshme historike për t'u vizituar; Shkodra, konsiderohet kryeqyteti i 'çiklizmit' të Shqipërisë për mundësinë e përdorimit të biçikletave, ku nuk mund të humbasim një vizitë në kalanë e Rozafës të ndërtuar nga ilirët dhe pikë panoramike e qytetit, por edhe një shëtitje te liqeni me të njëjtin emër, në muzeun historik dhe në katedrale; Butrinti, një nga perlat e Shqipërisë, pranë Sarandës, një park kombëtar që konsiderohet trashëgimi botërore dhe i mbrojtur nga UNESCO që nga viti 1992, por edhe një vend arkeologjik me rrënoja të shumta, një amfiteatër dhe një tempull romak; së fundmi ndër gjërat që duhet të vizitojmë në Shqipëri, nuk mund të mungojnë Alpet Shqiptare, destinacioni kryesor turistik i të cilave është fshati Theth dhe ujëvara e tij karakteristike, një nga atraksionet më të bukura në Shqipëri.

Duke parë bukuritë e territorit shqiptar dhe rëndësinë që ka industria e turizmit në ekonominë e vendit, duke filluar nga disa vite më parë e deri më sot, Balla ka shprehur dëshirën që të përmirësohen strukturat e akomodimit, pa ndërhyrë shumë te natyra, një nga pikat e forta të Shqipërisë.

Strukturat e akomodimit u janë përshtatur përballjes së fluksin në rritje menjëhershme të të huajve në dy vitet e fundit. Këto struktura janë ndërtuar vitet e fundit dhe janë të pajisura me komoditete: deti dhe plazhet nuk kanë pse t’ua kenë zili destinacioneve më të kërkuara turistike në dekadën e fundit. Saranda, Vlora, Durrësi dhe Dhërmiu, lokalitete bregdetare me një ofertë më të madhe të strukturave turistike dhe hotelore: hotelet me 3-4-5 yje me një gamë të gjerë shërbimesh dhe shumë atraksione për të kënaqur edhe mysafirët më kërkues.

Shqipëria është një parajsë akoma e panjohur për shumë njerëz, por kjo nuk do të thotë se është një vend që nuk ka shumë për t’u ofruar vizitorëve të saj, kjo gjë është aq shumë e vërtetë sa që është bërë një nga destinacionet më të kërkuara nga turistët italianë dhe të huaj në kërkimet e tyre të pushimeve me kosto të ulët.

 

 

Conferenza stampa Adria Ferries turismo in Albania

 

Sipas ministrit Balla, industria e turizmit ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në ekonominë e vendit si në aspektin monetar ashtu edhe në aspektin e mundësive të punësimit, duke u bërë një sektor strategjik për Shqipërinë që ka parë të fokusuar vëmendjen e Asamblesë, qeverisë, donatorëve, institucioneve dhe shoqërive private të sektorit për përgatitjen e kuadrit të nevojshëm ligjor dhe normativ, si një kërkesë themelore për të gjitha investimet dhe zhvillimin e pranueshëm.

 

Conferenza stampa Adria Ferries turismo in Albania

 

 

Për industrinë e turizmit, Asambleja ka adoptuar edhe një legjislacion fiskal të favorshëm: me legjislacionin Strategic Investment Legislation, tatimi mbi vlerën e shtuar për shërbimet e ofruara nga markat dhe restorantet e regjistruara në nivel ndërkombëtar brenda strukturave të akomodimit siç janë agroturizmet, është reduktuar në 6%, në mënyrë që të lehtësojë dhe mbështesë investitorët.

Objektivi i këtyre strategjive është rritja e vazhdueshme e turizmit të vendit në të gjitha frontet, si në produktivitetin ashtu edhe në shërbimet e ofruara, por edhe një përmirësim i rëndësishëm i imazhit në nivel ndërkombëtar. Ndër faktorët të cilëve u duhet kushtuar më shumë vëmendje dhe mbi të cilat duhet të punohet, Balla përfshin zgjerimin e brezit të moshës së turistëve që momentalisht është e përqendruar në 25-44 vjeç dhe zgjerimin e turistëve që mbërrijnë në Shqipëri përtej kufirit rajonal; së fundmi, modelimi i strukturave të shërbimeve turistike në një tipologji vizitorësh më "kulturorë", duke rivlerësuar dhe fuqizuar muzetë, vendet arkeologjike dhe monumentet e tjera.

Italia dhe Shqipëria gjithnjë e më afër 

Sipas Institutit Shqiptar të Statistikave (Instat) në janarin e 2019-ës, numri i të huajve që vizituan Shqipërinë në vitin 2018 është rritur me 15.8% në krahasim me vitin 2017, me mbi 5.9 milionë persona. Italia, pas Polonisë, Maqedonisë dhe Greqisë, arrin 436 mijë turistë italianë, ose 20 për qind më shumë se një vit më parë. Në Shqipëri, turizmi po bëhet gjithnjë e më shumë një sektor i rëndësishëm për ekonominë e vendit. Si rezultat ndikimi ekonomik është shpërndarë pastaj në sektorë të ndryshëm: në rritjen e shitjeve të aktiviteteve të hotelerisë, rritjen e numrit të punonjësve dhe rritjen e shitjeve të agjencive të udhëtimit. Përballë iniciativës së udhëhequr nga Adria Ferries, për të organizuar një turne Educational Tour Press, për të tërhequr vëmendjen e mediave të gazetave kryesore italiane, Balla u shpreh si më poshtë: "Adriatiku është një det që na bashkon dhe që nuk na ndan", pohoi Balla. "Ne jemi miq të Italisë dhe u garantojmë turistëve mikpritjen dhe sigurinë më të përzemërt. Jemi të lumtur për këtë joint venture me Adria Ferries për realizimin e këtij eventi". Shoqëria italiane e transportit, në fakt, ka disa vite që lidh Italinë dhe Shqipërinë me tragetet e saj, me nisje disa javore nga portet e Triestes, Ankonës dhe Barit për në Durrës dhe tashmë ka ndërmarrë fushatën e saj për të promovuar turizmin në vendin e shqiponjave.

 

Italia ed Albania unite per il turismo in Albania

 

 

 

Shihe artikujt në gjuhën shqipe këtu:  

 

  • “Turizmi, Balla bashkëbisedim me gazetarët italianë" - BalkanWeb
  • "Balla bashkëbisedim me gazetarët italianë: Turizmi sektor strategjik, pas 2013 u rrit ndjeshëm kontributi në ekonomi" - 360grade