Adriaferries - 2004 / 2014 - 10 vjet Adriaferriesvideo tragetesh Adriaferrieskontakte tragetesh Adriaferries
AdriaferriesAdriaferriesLinjat - Ankona - Bari - DürresAnije TragetecargoCmime trageteshOrare trageteshPrenotim tragetesh

OFERTA DHE TE REJA!

TRENITALIA+ADRIAFERRIES

Marrëveshja Treinitalia - Adria Ferries

IMPORTANTE SAPERE CHE:

SHERBIM SMS


Servizio SMSLajmet me te reja menjehere ne telefonin tuaj

NA NDIQNI NE...


Adria Ferries FaceBookAdria Ferries su YouTubeAdria Ferries Twitter

AADRIA FERRIES SPONSOR GJENERAL I ENFANT TERRIBLE


Adria Ferries sponsor gjeneral i Enfant Terrible
Ancona - AnkonaANCONA - ANKONA

Qe nga shekulli IV aC qteti ofron nje bregdet te ndryshueshem, mbetje te cmuara arkeologjike, kisha romane, deshmi gotike, dhe stema e pakrahasueshme e Vanvitelit

Ankona eshte nje qytet i rendesishem ne qender te Italise mbi detin Adriatik me me shume se 100000 banore, kryeqendra e se njejtes province e krahines Marke, qendra e saj primare ekonomike dhe portualepervec se qender e rendesishme urbane per nga dimensioni dhe popullsia.

E shtrire pergjate detit, qyteti ndodhet mbi nje kep ne formen e brylit te perthyer qe e mbron me se miri portin e Adriatikut qendror. Emri i qytetit te kujton poziten gjeografike: Ankon ne greqisht bryli dhe keshtu e quajten greket qe themeluan qytetin ne 387 a.C..

Origjina greke e Ankones kujtohet nga epiteti me te cilin njihet: Qyteti Dorik Ankona karakterizohet nga nga pozicioni pik mbi det, nga qendra e pasur me histori e monumente, nga parket gjysem urbane te ruajtura mire dhe nga rrethinat e mrekullueshme. Rrathet historike te varuara ne kodra shtrihen mbi harkun e portit si perreth skenes se nje teatri.

Nga porti i saj nisen cdo vit rreth 1 milion udhetare drejtuar me teper ne Greqi dhe Kroaci, por edhe ne Shqiperi, Turqi dhe Mal i Zi, eshte ne fakt i pari port i Adriatikut per numrin e imbarkimeve, dhenje nga te paret per mallra dhe peshkim. Qyteti ka plazhe te ndryshem, me e njohura eshte ajo Passeto. Plazh me breg te larte dhe shkembinj LA seggiola del Papa (simbol i qytetit) Shkembi Quadrato shume i pelqyeshem per mundesine e zhytjeve ne ujin e thelle Ne veri te portit bregu eshte i ulet.ne kete zone gjendet plazhi Palombiname karakter ranor.

Te shumta jane rruget e komunikimit per dhe nga Ankona. Qyteti ne fakt pershkohet nga autostrada, rrjeti hekurudhor dhe aeroporti pak me tej.

Link: Comune di Ancona - Hotel Riviera del Conero

   

INFORMACIONE

  • Cilet jemi
  • Kontakte
  • Privacy Policy